مرجع عالیقدر و فقیه اهل بیت (علیهم السلام) حضرت آیت الله العظمی مرعشی نجفی (قدس سره الشریف) در روز بیستم صفر 1315 در نجف اشرف در خانواده علم و تقوا پا به عرصه وجود نهاد و سرانجام در 7 صفر سال 1411(7شهریور 1369) در شهرستان قم , چهره در نقاب خاک کشید. تدریس بیش از شصت و هشت سال در حوزه علمیه قم و نیز قبل از آن در نجف اشرف و تربیت هزاران شاگرد که هر یک خود در زمره بزرگان اسلام بوده,  می باشند , بخشی از خدمات آن عالم فرزانه به حساب می آید . بنیاد صدها مدرسه علمیه و هزاران مسجد ، حسینیه , کتابخانه و مراکز فرهنگی , رفاهی و در مانی در قم و شهرستانهای داخل و خارج کشور , و نیز احیاء و اشاعه آثار دانشمندان متقدم اسلامی , همچنین تالیف و تصنیف بیش از صد اثر در علوم مختلف اسلامی به ویژه فقه , اصول , کلام تفسیر , درایه , انساب و ادبیات , از دیگر خدمات ایشان می باشد .

از روزگاری که در نجف اشرف به تحصیل و تدریس اشتغال داشته اند , پیوسته در جمع آوری کتابهای نفیس خطی از هر فرصتی استفاده نموده و با انجام روزه و نماز استیجاری , کار شبانه در کارگاه برنج کوبی , و حذف یک وعده غذا در بیست و چهار ساعت , وجوه به دست آمده را صرف خرید کتاب می کرد و همه آنها هم اکنون در گنجینه کتابخانه معظم له مورد استفاده می باشد .

در نتیجه تلاش مستمر ایشان در همین راستا , اکنون شاهد کتابخانه عظیمی هستیم که از لحاظ شمول نسخه های خطی نفیس , نخستین کتابخانه کشور , سومین کتابخانه جهان اسلام و یکی از بزرگترین و مشهورترین کتابخانه ها در جهان به شمار می رود .تاريخ : | | نویسنده : |
  • تک استارت
  • گوف